Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

poniedziałek, 15 sierpnia 2016

72 rocznica bitwy pod Ciecierówką

W niedzielę 14 sierpnia o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Pasztowej Woli odprawiona została msza święta w intencji poległych w bitwie pod Ciecierówką, którą celebrował ksiądz proboszcz Marek Wójcik. W uroczystościach udział wzięło trzy poczty sztandarowe – z Iłży, Sienna, Rzeczniowa. Natomiast druhowie z OSP z Prędocina i Płós asystowali przy najstarszym sztandarze Podobwodu Iłżeckiego Dolina z 1945 roku. Również we mszy świętej uczestniczyli dwaj kombatanci z Prędocina – Wacław Kruszewski i Tadeusz Derlatka. Krótkie przemówienie wygłosił Pan Marian Kruszewski, w którym przybliżył okoliczności starcia partyzantów pod dowództwem Mariana Wójkiewicza „Judyma” z oddziałami niemieckimi w dniu 10-11 sierpnia 1944 roku. Bitwa rozegrała się na polach ciecierowskich w tym również dwóch przysiółków: Budek Ciecierowskich i Budek Podkończarskich. W czasie ataku po stronie polskiej zginął partyzant Stefan Cyprowski „Jordan”. Natomiast po zmroku 11 sierpnia po opuszczeniu terenu przez partyzantów Niemcy dokonali pacyfikacji wsi. Wywieźli 9 mężczyzn: Dygas Michał, Nogajski Jan, Pryciak Władysław, Pryciak Antoni, Pryciak Karol. Pawlak Stefan, Rosiak Henryk, Sierocki Ignac oraz Stefan Dziura mieszkaniec Budek Podkońcarskich urodzony w Podkońcach. Mężczyźni ci nigdy nie wrócili i nie są znane miejsca ich mordu i pochówku.
W latach osiemdziesiątych wybudowany został pomnik upamiętniający te okrutne wydarzenia. Jest to krzyż metalowy i kamienie – głazy polne z płytą pamiątkową.
W 1981 roku w uroczystościach kościelnych udział wzięli: Antoni Heda „Szary”, Marian Wójkiewicz „Judym”, Wincenty Tomasik „Potok”, Zygmunt Kiepas „Krzyk” – mówił Pan Marian Kruszewski. – Wtedy spotkali się razem po raz pierwszy i ostatni po wojnie”




















Mapa współczesna


Tekst i foto: M. Kruk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz