Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

środa, 15 sierpnia 2018

Obchody 74. rocznicy Bitwy pod Ciecierówką i poświęcenie krzyża dwuramiennego w Podkońcach

W niedzielę 12 sierpnia o godzinie 11.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli odprawiona została msza święta w intencji poległych w bitwie pod Ciecierówką, która rozegrała się 10-11 sierpnia 1944 roku. Mszę celebrował proboszcz miejscowej parafii ksiądz Marek Wójcik. W uroczystościach wzięło udział sześć pocztów sztandarowych. Poczet sztandarowy Gminy Rzeczniów, trzy poczty kombatanckie – z Iłży, Sienna i Rzeczniowa, a także poczet Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Placówka Prędocin oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Podkońc. We mszy świętej uczestniczył Wójt Gminy Rzeczniów Karol Burek, Przewodnicząca Rady Gminy Rzeczniów Barbara Gębusia wraz z radnymi, Dowódca JRG PSP w Lipsku bryg. Łukasz Maciejewski, Komendant Gminny ZOSP w Rzeczniowie Witold Skrzypczyk, Leśniczy Leśnictwa Michałów Michał Adamus oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Adam Podsiadło. W uroczystościach uczestniczyli również dwaj kombatanci z Prędocina – Wacław Kruszewski i Tadeusz Derlatka.

Po zakończonej mszy świętej wszyscy jej uczestnicy udali się pod pomnik w Ciecierówce, celem złożenia kwiatów i oddania czci poległym. Wartę przy pomniku trzymali członkowie Związku Strzeleckiego „STRZELEC” Organizacji Społeczno-Wychowawczej Jednostki Strzeleckiej 4036 w Siennie: plut. Sebastian Wieczorek, strz. Mateusz Łygan i strz. Dawid Sierpień.
Pomnik upamiętniający okrutne wydarzenia jakie rozegrały się na ziemi ciecierowskiej został odsłonięty 12 sierpnia 1979 roku (równo 39 lat temu). Jest to krzyż metalowy obłożony kamieniami – głazami polnymi z płytą pamiątkową, na której obok znaku Polski Walczącej widnieje napis:

MIEJSCE UŚWIĘCONE MĘCZEŃSKĄ KRWIĄ
POWSTAŃCÓW z 1863 R. MIESZKAŃCÓW CIECIERÓWKI
I PARTYZANTÓW AK, KTÓRZY W OBRONIE WIARY
I WOLNOŚCI OJCZYZNY ODDALI SWE ŻYCIE
OKRUTNIE ZAMORDOWANI PRZEZ OKUPANTÓW
HITLEROWSKICH W DNIU 11.VIII.1944 R.

„WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM DAĆ PANIE”

KOLEDZY Z ODDZIAŁÓW PARTYZANCKICH I MIEJSCOWE SPOŁECZEŃSTWO

Natomiast nazwiska wywiezionych i zamordowanych mężczyzn, w większości cywilów, wyryte są na płycie pamiątkowej przytwierdzonej do figury latarniowej w Pasztowej Woli. Na liście znajdują się: Dygas Michał, Nogajski Jan, Pryciak Władysław, Pryciak Antoni, Pryciak Karol. Pawlak Stefan, Rosiak Henryk, Sierocki Ignacy, Stefan Dziura oraz Stefan Cyprowski.


Uczestnicy uroczystości upamiętniającej 74. rocznicę Bitwy pod Ciecierówką po złożeniu kwiatów udali się pod nowo powstały krzyż karawakowy – dwuramienny w Podkońcach, celem jego poświęcenia. Krzyż powstał w miejsce istniejącego już kiedyś, także dwuramiennego. Do dziś jego część – pionowa belka, stoi oparta o wiekową gruszę.
„Fundatorami krzyża byli prawdopodobnie mieszkańcy tej wsi na zakończenie I Wojny Światowej, pokonania epidemii tyfusu i odzyskania niepodległości przez Polskę” – mówiła podczas uroczystości Mariola Kruk, która zainicjowała jego odbudowę wspólnie z mieszkańcami wsi. – „To w czasie tej wojny wojska wroga dokonały wielkich spustoszeń w Podkońcach. Spaliły całą wieś (…) Po tych wydarzeniach Podkończanie wrócili z lasu na puste place – posesje i w wielkim trudzie zaczęli odbudowę swych domostw. Jednak wtedy mieszkańców zaatakowała kolejna tragedia (…) Była to epidemia tyfusu, zabijająca nawet całe rodziny. To wtedy oprócz nieustającej modlitwy jedynym antidotum mógł być krzyż dwuramienny – choleryczny, mogący odwrócić tragiczne koleje losu wsi.”
Podczas uroczystości poświęcenia, przy krzyżu wartę zaciągnęli członkowie Związku Strzeleckiego „STRZELEC”, druhowie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz poczty sztandarowe. Gości przywitali druh Szczepan Dziura i Mariola Kruk. Okolicznościowy wiersz wyrecytowała Joanna Wróbel – mieszkanka Podkońc oraz uczennica Szkoły Podstawowej w Rzeczniowie. Natomiast ksiądz Marek Wójcik dokonał poświęcenia. Na zakończenie, głos zabrał Wójt Gminy Rzeczniów Karol Burek – „Dziękuję wszystkim za dar czasu, za każdy dar, który przyczynił się do tego aby powstało to wspaniałe dzieło, ta „Wielka Pamiątka”. W 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i w 100-lecie postawienia pierwszego krzyża karawakowego  – dwuramiennego na tym miejscu, w Podkońcach. Abyśmy wszyscy (…) byli pod opieką tego krzyża. Dziękuję wszystkim serdecznie za wspólne przeżycie (…) za to, że każdy z państwa włożył swoją cząstkę siebie aby powstał ten wspaniały znak.”

Odbudowa krzyża była możliwa dzięki współpracy instytucji, firm i osób prywatnych:
- Wójt GminyRzeczniów Karol Burek – organizator przedsięwzięcia;
- NadleśnictwoMarcule – darowizna środków na zakup drewna;
- Tartak KUBAR – obróbka drewna;
- Firma Mar Bud – darowizna elementów metalowych na ogrodzenie;
- Ks. Marek Wójcik – darowizna sztachet na ogrodzenie;
- Krzysztof Marek – główny wykonawca krzyża;
- Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej, Grupy Nieformalnej Podkończanie i mieszkańcy Podkońc wraz z radną Jadwigą Borek i sołtysem Dorotą Dziura – współorganizatorzy przedsięwzięcia.

Fot. archiwum prywatne/M. Kruk
Tekst AK











 
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz