Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

czwartek, 15 sierpnia 2024

Święto Matki Boskiej Zielnej - 2024

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny lub Matki Boskiej Zielnej, które w Kościele katolickim obchodzimy 15 sierpnia.

W tym dniu święcone są bukiety wykonane z różnych roślin: ziół, warzyw, owoców, kwiatów. jako atrybut Święta Matki Boskiej Zielnej czyli Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W naszej miejscowości oraz parafii ten zwyczaj wykonywania bukietów nadal trwa. Przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.

 

Również w tym dniu obchodzimy Święto Wojska Polskiego, w rocznicę Cudu nad Wisłą 1920 roku.  


Oto niektóre bukiety:

Fot. Amelia Dziura, Mariola Kruk

Dziękuję Ewie, Pawłowi za przesłane zdjęcia.

 












 

Kolejna rocznica Cudu nad Wisłą z 1920 roku - figura upamiętniająca to wydarzenie


 


poniedziałek, 12 sierpnia 2024

80. rocznica bitwy pod Ciecierówką

W niedzielę 11 sierpnia o godzinie 11.00, w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli  odprawiona została Msza Święta w intencji poległych w czasie bitwy pod Ciecierówką, która miała miejsce  10-11.08.1944 roku. Mszę Świętą celebrował ksiądz Marek Wójcik - proboszcz parafii, który w kazaniu powiedział:

 [… Dzisiaj modlimy się za tych, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny, poległych w bitwie pod Ciecierówką. Dostrzegam dziwną analogię między Eliaszem ze Starego Testamentu a żołnierzami, powstańcami z 1944 roku. Oni podobnie jak on zmęczeni, utrudzeni trwającą okupacją, karmieni chlebem i wiarą w Bożą opatrzność i wolną ojczyznę otrzymują nowe zadanie, które nadało przedziwny sens ich życiu. Bitwa, w którą szli z wiarą po zwycięstwo. Myślę, że nie jeden z nich usłyszał słowa od swojej matki, ojca, żony, siostry czy dziewczyny, słowa z pierwszego czytania skierowane do proroka: Chłopcze jedz bo przed tobą długa droga. Ja jestem chlebem żywym, który stąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb będzie żył na wieki – słowa Pana Jezusa […] Eucharystia, Msza Św. coś dla nas oczywistego była obecna w każdej jednostce bojowej, czy wojskowej w czasie drugiej wojny światowej. Obecność kapelanów była oczywistością również w Armii Krajowej czy powstaniu warszawskim. Modlitwa dodawała siły do walki, do przetrwania i bardzo często do godnego, po Bożemu umierania. Z modlitwą na ustach umierali w słusznej sprawie …]

W uroczystościach wzięło udział 5 pocztów sztandarowych: Sztandar Gminy Rzeczniów, Sztandar Armii Krajowej Iłża, Sztandar Armii Krajowej Pasztowa Wola w asyście druhów z jednostki OSP Podkońce, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Iłży, Koła Światowego Związku Żołnierzy AK, który wystawiła Jednostka Strzelecka nr 1005 ZS "Strzelec" OSW w Lipsku im. płk. Dionizego Czachowskiego. Wśród uczestników uroczystości byli przedstawiciele Samorządu Gminy Rzeczniów na czele z Sekretarz Gminy Panią Justyną Niedzielą-Gawlik, Przewodniczącym Rady Gminy Panem Zygmuntem Wicikiem, Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Wiolettą Żurek, radnymi, sołtysami, Starosta Lipski Pan Jerzy Pasek, Z-ca Burmistrza w Iłży Pan Paweł Chmielewski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Wojska Polskiego 62. batalionu piechoty lekkiej WOT z Radomia, nadleśnictwa Lasów Państwowych w Marculach, Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego Oddziału Wojewódzkiego Z OSP RP w Warszawie, Inspektor Związku Strzeleckiego Pan Tomasz Krzyczkowski, Przewodniczący Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Lipsku Pan Wojciech Dziółko, przewodniczący TPZP "Powiśle" Pan Marek Łata, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Iłży Pan Leszek Giemza.

Po zakończonej Mszy Świętej delegacje udały się do pomnika w Ciecierówce, gdzie dalszą część uroczystości rozpoczął Pan Marian Kruszewski. Natomiast ksiądz Marek Wójcik poprowadził modlitwę w intencji poległych. Następnie Starosta Lipski wygłosił przemówienie, po którym przybyłe delegacje zapaliły znicze, złożyły kwiaty i oddały hołd bohaterom. Podsumowaniem uroczystości było uhonorowanie odznaką pamiątkową w 80. rocznicę "Akcji Burza" Pana Mariana Kruszewskiego prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Iłży.

 Fot. A. M. Kruk