Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

środa, 14 marca 2012

Środopoście

Środpoście: jak sama nazwa wskazuje to środek Wielkiego Postu, jak również jest to czas na różnego rodzaju żarty. Do tych psikusów zaliczyć należy malowanie okien w domach panien, zdejmowanie furtek, zatykanie kominów domów (co powodowało zadymienie mieszkania) najczęściej szybą aby gospodyni sprawdzająca kanał dymny widziała niebo gdy tymczasem nie było ciągu. Rzadko ale zdarzało się też, że wciągano na dachy stodół wozy (żelaźnioki tj. wozy mające drewniane koła z żelaznymi obręczami) ze słomianymi kukłami przedstawiającymi gospodarza na dachy stodół wówczas pokryte strzechą. Taki wóz rozbierano na części i każdą część wciągano na dach i tam składano ponownie.

Młodzież męska w naszej miejscowości o tym zwyczaju nie zapomniała i nadal go podtrzymuje. Obecnie skupia się na malowaniu okien zawsze w nocy z wtorku na środę w połowie postu. Czasami też chłopcy malują okna również w nocy ze środy na czwartek w ramach uzupełnienia.

Kultywując ten zwyczaj warto pamiętać o nie robieniu szkód.

 Oto jak wyglądały niektóre okna w środę rano 14 marca 2012 roku.
M. Kruk

Wiosenny widok.         Fot. M.K.
Barwny świat.         Fot. M.K. Czyżby kolorowy szron?
Fot K. Borcuch
Interesujący wzór rolet
Fot. K. Borcuch
Niestety trzeba zmyć
Fot. K. Borcuch

3 komentarze:

  1. W Radomiu i najbliższych okolicach ten zwyczaj już dawno zapadł w niepamięć, szkoda. Ciekawe pomysły mają w Podkońcach :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Bo Radom jest zapomniany przez świat. U nas w Radomiu to psy dupami szczekają, bociany startują pionowo a wróble zawracają… mało tego nawet samoloty z lotniska tyłem startują. Podróż pociągiem do stolicy trwa 3 godziny:D o ile tory się nie rozejdą w czasie jazdy. O nas w Radomiu nawet sam diabeł zapomniał a co mówić o Bogu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Anonimowy chyba U Ciebie tak jest jakaś wiocha

    OdpowiedzUsuń