Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

poniedziałek, 17 stycznia 2011

O nas pisali

W XIX wieku miejscowość należała do zaboru rosyjskiego i znajdowała się w Guberni Radomskiej. Podczas rusyfikacji część mieszkańców Podkońc zmieniła wiarę i przeszła na  religię mariawitów (odłam prawosławia). Centrum tej religii stanowiły; cerkiew – usytuowana w Prędocinie (dziś już nie istnieje) oraz cmentarz jej wyznawców. Ruiny cmentarza zachowały się do dzisiaj.
W czasie I wojny światowej wieś była miejscem licznych bitew wojsk rosyjskich i austriackich, wokół znajdowały się okopy, była prawdopodobnie w całości spalona. Po odzyskaniu niepodległości powstała w Podkońcach szkoła podstawowa, w której uczyła Adela Nekula. Później mieszkańcy zbudowali czteroklasową szkołę drewnianą na placu ufundowanym przez mieszkańców. Kierownikiem była Anna Tomasik.
W 1921 roku wieś liczyła 103 budynki mieszkalne i 610 osób, w tym wyznania mojżeszowego – 14, mariawitów – 15. Według spisu przed II wojną światową było 100 domów i blisko 900 mieszkańców.
Wybitnymi działaczami na terenie byli m.in. Wincenty Tomasik „Potok”, Antoni Dziura „Szczęk”, Adam Łosiak.
Od 1947 roku działała w Podkońcach jednostka strażacka. W 1966 roku wybudowano nową szkołę (tysiąclatkę), a w 1989 roku strażnicę OSP. We wsi istniał Klub Rolnika. Miejscowość stelefonizowana i zwodociągowana. W 2002 roku było 300 mieszkańców.

Źródło:
Ziemia Lipska. Gminy i osady wiejskie, t. 2, pod redakcją Cz. Barańskiego, Warszawa 2006 s. 198-199.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz