Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

wtorek, 1 lutego 2011

Tysiąclatka

Fotografia z kroniki szkolnej
Szyld

Widok obecny

Szkoła tysiąclatka oddana do użytku od 1 września 1965 roku ale uczniowie ze starej szkoły w Podkońcach do nowej przeszli w lutym 1966 roku. Kierownikiem został Pan Czesław Kowaleczko. Natomiast kierownik szkoły w Podkońcach Pan Jan Dąbrowski przeniósł się do Tychowa.
Szkoła pod nazwą (jaka widniała na szyldzie):

SZKOŁA PODSTAWOWA TYSIĄCLECIA 
IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH W RZECHOWIE-PODKOŃCACH 

funkcjonowała do 2004 roku. Kolejne lata do sierpnia  roku 2010 działała jako

NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA   RZECHÓW-PODKOŃCE   
 W PODKOŃCACH

Natomiast od września 2010 roku do chwili obecnej w budynku szkoły istnieje świetlica. 

M. Kruk

7 komentarzy:

  1. Nie do konca jest jasne czy to szkola w Podkoncach. Caly budulec dala wies Rzechow, Podkonce daly tylko placowke. Ten spor o nazwe trwal bardzo dlugo. Charakterystyczna cecha Podkuncuw bylo to, ze byly odbudowane. Najbogatsze byly Plusy, tam gospodarz byl za gospodarzem ani jednego dziada. Staszki ( ludzie z Podkonc) robili w Zebcu i w WCS (wytwornia czesci samochodowych) w Ilzy i mieli kredyty. Charakterystyczna cecha Podkonc byla bardzo specyficzna architektura: do przejazdowych obor dostawiano murowane przybudowki na gesi, na kaczki, na kury, stodoly tez byly murowane z dostawkami gdzie trzymano sprzet. Razem to wszystko tworzylo pewien klimat, wies te pamietam z lat 80.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlaczego Staszki - staski, kto to wymyślił i w jakich okolicznościach. Czy coś wiadomo w tej kwestii? Dla mnie ważne ponieważ zbieram różne informacje związane z Podkońcami.
      Ciekawe przezwisko mieli/mają mieszkańcy Rzechowa ale historii jego powstania nie znam.

      Usuń
    2. Staski bo w kazdym domu byl Stanislaw

      Usuń
    3. U nas zdecydowanie dominowało imię Jan. W pewnym punkcie wsi obok siebie - przez miedzę mieszkało aż ośmiu sąsiadów Janów (niektórzy mieszkają do dziś). Następne imię cieszące się powodzeniem to Józef. Stanisław dalej za Antonim, Marianem.
      Mieszkańcy sąsiednich wsi zwykle nadawali przezwiska więc oni zdecydowali inaczej. Zapewne znali dwóch czy trzech Stanisławów do tego wyszukali jakąś ich wspólną cechę charakteru a może wyglądu i tym sposobem powstała taka nazwa.

      Usuń
    4. Dziękuję za przesłany link i informacje. Muszę Panu powiedzieć, że ojciec wyszukanej osoby ma również bogatą biografię, o której opowiedział mi drugi jego syn obecnie mieszkający wśród nas.
      Problem z komunikacją z Panem utrudnia mi wymianę informacji ponieważ muszę wszystko pisać publicznie. Miałabym parę pytań uzupełniających do przekazanych wiadomości.
      MK

      Usuń
  2. Nie wiem jak sie to ma do Podkonc, ale moja babcia opowiadala mi o swoim krewnym czy znajomym dziennikarzu, ktory pochodzil z tez okolic Grabowca. Moj dziadek nie znosil gdy o nim sie mowilo, sam mowil o nim same negatywne rzeczy. Moze tu chodzic o Mieczyslawa Roga Swiostka, ktory byl z Rybiczyzny.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tadeusz Glod jest wymieniony w tym artykule http://www.rzeczniow.info/index.php?pname=2&newsID=135 , historia jaka mi opowiedzial jest prawdziwa. Byla na tym terenie grupa ludzi, ktora dokonala w czasie i po wojnie kilku napadow na banki i nie wszystkie pieniadze sie znalazly. Byl jeszcze ktos z Chwalowic. Wszystko to wiem od dziadka, ktory zmarl w 1980 i od Tadeusza Gloda, ktory bardzo barwnie opowiadal w jaki sposob pieniadze dzielili. Po prostu wazyli je na wadze, nie liczyli. Czesc pieniedzy po prostu przepili, banknotami przypalali sobie papierosy, potem jak zaczeli ich szukac wszystko ukryli. Tadeusz byl aresztowany i czesc pieniedzy poszla na jego wykup z wiezienia i bardzo mozliwe, ze bral w tym udzial Jan Chustecki, wtedy funkcjonariusz MO. Byl wsrod nich czlowiek z Podkonc, ale mogl wyjechac potem na zachod chyba w walbrzyskie. Uwazam, ze to jedna z bardziej sensacyjnych historii jakie sie tam wydazyly. Moglem przy okazji cos pomylic, bo slyszalem to jako dziecko 40 lat temu i nie wolno mi bylo o tym mowic. Chetnie o tym przeczytam, bo miejscowi napewno cos wiedza a teraz juz mozna o tym mowic. Serdeczne pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń