Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

wtorek, 3 stycznia 2012

Kolędowanie

Jak co roku od paru lat po kilkuletniej przerwie mieszkańców naszej miejscowości w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia odwiedzili kolędnicy. Przybyli z kolędą, życzeniami bożonarodzeniowymi  licząc jednocześnie na szczodrą zapłatę.
Zgodnie z tradycją od hojności gospodarzy zależy dostatek, obfitość jaka ich spotka w nowym roku.
W grupie kolędników byli: król, śmierć, pastuch i diabeł.


2011 rok



2010 rok


2009 rok


 Troszkę historii:
Obchody kolędnicze znane były w całej Europie, a ich początki sięgają średniowiecza. W Polsce pierwsze zapisy o nich sięgają XVI wieku, lecz zwyczaj ten prawdopodobnie praktykowano już wcześniej.
Grupki kolędników we wszystkich regionach Polski chodziły od drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia do święta Objawienia Pańskiego-Trzech Króli (6 stycznia), a niekiedy przez cały okres karnawału. Jedni pukali do drzwi prowadząc żywe zwierzęta, inni przychodzili z gwiazdą lub szopką, niektórzy z turoniem, konikiem, bocianem i kozą.
Wizyty kolędników były wielką atrakcją dla mieszkańców wsi. Ci, którzy hojnie ich podjęli, byli wychwalani w rymowankach i piosenkach, jeśli jednak zapomnieli o datku, kolędnicy wyśmiewali ich skąpstwo, niegospodarność, a także... brzydotę ich córek.

Źródło: http://wigilia.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz