Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

piątek, 30 listopada 2012

Porządkowanie grobów

Porządkowanie grobów ziemnych dawniej odbywało się nieco inaczej. Ozdoby były bardziej proste mniej kolorowe. Po skopaniu ziemi na mogile i oczyszczeniu z chwastów znów formowano grób (te czynności do dziś pozostały niezmienione chociaż niektórzy bardziej uporczywe chwasty poddają opryskowi). Sama dekoracja wyglądała skromnie, a mianowicie: po brzegach mogiły, dookoła układano małe gałązki z drzew iglastych (jedliny) lub owoce kasztanów a na środku układano kasztany w formie krzyża. Zniczy takich jakie są obecnie nie było więc kupowano długie świece – gromnice i cięto na kawałki, które zapalano symbolicznie po 1 kawałku na grobie. Później już wprowadzono kwiatki z bibuły wykonywane indywidualnie, którymi ozdabiano wiązanki wykonane z tzw. jedliny. Były też kwiatki woskowane bardziej odporne na zmienną pogodę. Jeśli chodzi żywe kwiatki to wykorzystywano astry, tzw. adamusy ciemnofioletowe lub jasnofioletowe rosnące w prawie w każdym ogródku przydomowym, z których robiono bukiety i układano na mogiłach.
Żyjący oprócz pielęgnacji grobów modlili się za zmarłych z rodziny przez cały rok nie tylko z racji święta Wszystkich Świętych.

Na podstawie zapisków wspomnień.
MK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz