Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

niedziela, 17 lutego 2013

Wstępy



Wstępy, inaczej targi końskie odbywające się raz w roku w Skaryszewie. Data targów jest różna ale zawsze w pierwszy poniedziałek i wtorek po Środzie Popielcowej.
Teraz na targach nie ma tak dużo koni jak kiedyś. Dawniej prawie w każdym gospodarstwie były konie - jeden lub więcej, które obecnie wyparte zostały przez konie mechaniczne dlatego dziś na całej wsi jest jeden lub dwa konie lub nie ma wcale.
Do lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia na targi do Skaryszewa wyjeżdżano już wieczorem w niedzielę a zdarzało się też że w południe aby zająć dobre miejsce na targu, który odbywał się wzdłuż ulicy koło kościoła.
Gospodarze zmawiali się po dwóch i sprzęgali konie do jednej furmanki żeby w razie sprzedaży któregoś konia było jak wrócić do domu. Taka podróż troszkę trwała dlatego na furmanki - wozy zabierano w „sakwach” zapasy jedzenia dla koni. Na drodze nocą było widać sznurek turkocących furmanek z migającymi światełkami specjalnych lamp naftowych. Słychać było również wspaniały stukot końskich kopyt, świeżo podkutych na taką okazję, wyczyszczonych, wyczesanych i często z wywiązanymi ogonami. To był wspaniały widok.
Obecnie nikt nie podróżuje takim zaprzęgiem. Konie przewozi się ciągnikami, samochodami z przyczepkami  „dwukółkami” lub specjalnymi samochodami transportowymi.
Oprócz wstępów tutejsi rolnicy końmi handlowali we wtorki na targach w Siennie, w poniedziałki w Iłży ale tylko na tzw. starych jarmarkach (jarmakach) oraz w Zwoleniu.
Dziś to wszystko zanika. Przechodzi do historii.

Na podstawie wspomnień mieszkańców - uczestników wstępów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz