Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

środa, 4 listopada 2015

"Związki Jana Długosza z Sandomierzem" - wystawa

Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie zaprasza do obejrzenia wystawy zatytułowanej
„Związki Jana Długosza z Sandomierzem - 
w sześćsetną rocznicę urodzin wielkiego historyka”. 
Wystawa ta będzie prezentowana w holu PSP w Rzeczniowie tylko przez jeden dzień – 5 listopada 2015 r. Prezentowaną wystawę na teren powiatu lipskiego zaprosiła i przywiozła Małgorzata Szot-Wróblewska. Wystawa przedstawia dorobek Jana Długosza i Jego fundacje. Jest niepowtarzalną okazją do zapoznania się z bogatą ikonografią. Można na niej zobaczyć wizerunek Jana Długosza wykonany w XV, czyli jeszcze za życia kronikarza - jest to tablica fundacyjna Domu Psałterzystów na Wawelu. W oparciu o prezentowane na wystawie fotokopie, można prześledzić jak rozwijało się piśmiennictwo, architektura i sztuka. Prezentacja wystawy daje odbiorcom możliwość kształcenia, rozwijania i doskonalenia umiejętność w zakresie czytania tekstów kultury, analizy i wnioskowania. Rozwija horyzonty poznawcze odbiorcy i kształtuje właściwy stosunek do przeszłości i dziedzictwa kulturowego, skłania do przemyśleń. Dodać należy, że Janowi Długoszowi zawdzięczamy zbiorowe wyobrażenie o przeszłości. Pozostawił nam opis Bitwy pod Grunwaldem, w której brał udział Jego ojciec. Według opisu Długosza, Jan Matejko namalował obraz „Bitwa pod Grunwaldem” .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz