Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

niedziela, 7 stycznia 2018

Ludowa prognoza pogody na 2018 rok

Ludowa prognoza pogody na 2018 rok na podstawie obserwacji zjawisk astronomicznych w dniach od Łucji - 13 grudnia do 24 grudnia - Wigilii i od 26 grudnia do 6 stycznia - Trzech Króli.
Planując urlop zachęcam do interpretacji poniżej spisanych zjawisk pogodowych.

Prognoza pogody na pierwszą połowę każdego miesiąca

13 grudnia (środa) czyli prognoza na I połowę stycznia – rano lekkie zachmurzenie i lekki mróz, z upływem dnia więcej słońca, już od 9.00 piękna słoneczna pogoda i taka cały dzień do wieczora, wieczorem znów mróz minus 4 stopnia i lekka szadź na trawie. Cały dzień bez wiatru.
14 grudnia (czwartek) czyli I połowa lutego – rano zachmurzenie, mróz minus 4 stopnie, szadź na trawie, silny wiatr południowy. Około 11.00 wypogodziło się, słoneczna pogoda do około 14.00. Później zachmurzenie a około 17.00 pokropił deszcz. Wiatr nadal się utrzymywał. Noc pogodna, gwieździsta z mrozem.
15 grudnia (piątek) czyli I połowa marca – rano zachmurzenie, mróz minus 2 stopnie, wiatr umiarkowany, około 13.00 obfity deszcz trwający około 1 godziny. O 16.00 rozpogodzenie, później znów zachmurzenie ale o 19.00 piękne gwieździste niebo. O 22.00 zachmurzenie i temperatura 0 stopni.
16 grudnia (sobota) czyli I połowa kwietnia –  z rana lekkie zamglenie, powietrze wilgotne, temperatura 0 stopni, zachmurzenie utrzymujące się cały dzień, bez opadów, wiatr z zachodu.
17 grudnia (niedziela) czyli I połowa maja –  w nocy nad ranem spadł niewielki śnieg, rano pochmurno, około 9.30 zaczęło przebijać się słońce, o 12.00 znowu więcej chmur, o 14.00 słońce i tak do wieczora, małe chmurki tylko daleko na horyzoncie, cały dzień zero stopni.
18 grudnia (poniedziałek) czyli I połowa czerwca – pochmurno od rana i mgła utrzymująca się cały dzień, około 12.00 na chwilę chciało się pokazać słońce zza mgły, lekki mróz cały dzień. Jeszcze krety wykopały 3 kopce obok siebie.
19 grudnia (wtorek) czyli I połowa lipca –  rano mróz, wiatr północny, umiarkowany ale przeszywający, około 11.00 lekkie ocieplenie i lekki opad śniegu, po południu znów mroźniej, przez cały dzień pochmurno.
20 grudnia (środa) czyli I połowa sierpnia –  cały dzień pochmurno i mróz, rano minus 5 później minus 1, około 11.00 zaczął padać bardzo drobny śnieg, później z deszczem zamarzającym, taka pogoda utrzymywała się jeszcze do 22.00, ogólnie dzień był cieplejszy od wczorajszego.
21 grudnia (czwartek) czyli I połowa września – od rana zachmurzone, słabe opady śniegu od około 12.00, około 16.00 mocniejsze opady ale przez chwilę i później zamieniający się w słaby deszcz,  rano mróz minus 3 stopnie a o 20.30 już plus 2 stopnie.

22 grudnia (piątek) czyli I połowa października –  cały dzień wietrznie, pochmurno tylko chwilami (może ze trzy razy) próbowało wyjrzeć z za chmur słońce, o 8.15 intensywne opady deszczu ale krótkie ze trzy minuty, później o 10.30 i 13.30 jako ostatni opad deszczu, temperatura na plusie około 2 – 3 stopnie.
23 grudnia (sobota) czyli I połowa listopada – cały dzień pochmurno, temperatura dodatnia 2-2 stopnie, od około 9.00 deszcz do wieczora chwilami dość obfity, około 19.30 zwiększyła się prędkość wiatru.
24 grudnia (niedziela) czyli I połowa grudnia – od rana pochmurno, temperatura dodatnia, wietrznie, cały dzień opady deszczu chwilami obfite.

Prognoza pogody na drugą połowę każdego miesiąca

26 grudnia (wtorek) czyli II połowa stycznia – cały dzień słonecznie, rano temperatura minus 2 stopnie i wieczorem o 19.00 też minus dwa stopnie.
27 grudnia (środa) czyli II połowa lutego – cały dzień słonecznie tylko około południa na bardzo krótko pojawiły się niewielkie smugi obłoków, temperatura minus 2 stopnie, wieczorem podobna temperatura.
28 grudnia (czwartek) czyli II połowa marca – cały dzień pochmurno, wietrznie ale temperatura dodatnia około 2-3 stopnie.
29 grudnia (piątek) czyli II połowa kwietnia – od rana przez cały dzień słonecznie, rano temperatura minus 2 stopnie, wieczorem 3 stopnie na minusie.
30 grudnia (sobota) czyli II połowa maja – cały dzień słonecznie, rano i wieczorem temperatura minus 3 stopnie, w południe 0 stopni, około 14.00 lekkie zamglenie i tylko przez chwilę.
31 grudnia (niedziela) czyli II połowa czerwca – nad ranem deszcz później się wypogodziło i taka pogoda była do wieczora, temperatura na plusie 2-3 stopnie
1 stycznia (poniedziałek) czyli II połowa lipca –  od rana piękna słoneczna pogoda, o 13.00 lekkie zachmurzenie, temperatura dodatnia 2 stopnie
2 stycznia (wtorek) czyli II połowa sierpnia –  cały dzień do 19.00 mgła, tylko o 13.00 słońce próbowało się przebić przez mgłę, temperatura rano minus 1 stopień, później dodatnia, nie było wiatru.
3 stycznia (środa) czyli II połowa września – rano pochmurno, o 11.00 słońce, o 13.00 znów pochmurno, o 17.00 deszcz i zwiększyła się prędkość wiatru, temperatura plus 3 stopnie.
4 stycznia (czwartek) czyli II połowa października – od rana pogodnie tylko daleko na horyzoncie chmurki, już od 8.00 powiększające się zachmurzenie do całkowitego, temperatura dodatnia 3 stopnie, lekki wiatr.
5 stycznia (piątek) czyli II połowa listopada –  rano deszcz przez chwilę, później pochmurno bez deszczu, około 12.00 słońce przez chwilę i znów pochmurno, cały dzień temperatura dodatnia 2 stopnie.
6 stycznia (sobota) czyli II połowa grudnia –  cały dzień słoneczna pogoda (wiosenna), chwilami niewielkie obłoki, temperatura dodatnia około 9 stopni.

Spisała M. Kruk

1 komentarz:

  1. Jak zawsze obserwacje Marioli w każdej niemal dziedzinie potwierdzają się...

    OdpowiedzUsuń