Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

wtorek, 12 maja 2020

Ławeczki przydrożne

Ławeczki przydrożne nieodzowny element wiejskiego krajobrazu. Jeszcze kilka lat temu nie można było wyobrazić sobie wsi bez ławeczek, na stałe wpisane były w tutejszy krajobraz. Każda ławka to inna historia. Często stanowiły centrum rozrywki dla mieszkańców wsi. Mimo, że czasy się zmieniają to jeszcze w Podkońcach można zobaczyć ławeczki, niektóre całkiem nowe lub odnowione. To znaczy, że są używane, nadal potrzebne aby odpocząć, spotkać się z sąsiadem, porozmawiać. Pamiętamy, że bardzo często były nawet dwie ławeczki albo trzy. Jedna przed domem, druga po przeciwnej stronie domu, ulicy (drogi). Ta trzecia, "mleczna", "od mleka" znajdowała się na poboczu drogi (przydrożku). Służyła głównie gospodarzom, którzy oddawali mleko do mleczarni. Właśnie na tych ławeczkach ustawiano bańki z mlekiem, które zabierał wozak, osoba dowożąca te bańki z mlekiem do zlewni. W naszym przypadku do zlewni w Pasztowej Woli. Przeważnie do transportu tych baniek używany był przez wozaka  wóz konny w lotrach (dzwortach) z tyłkami i koń jako siła pociągowa. Później pojawiły się ciągniki rolnicze (traktory). Czasami wozak wracający ze zlewni był deską ratunku dla ucznia wracającego ze szkoły, któremu np. popsuł się rower albo doznał innej kontuzji. Ale to na osobną historię. 
Oto niektóre z ławeczek:

















Warto przeczytać: [KLIK]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz