Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

środa, 31 stycznia 2024

161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W niedzielę 28 stycznia w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli odprawiona została msza święta w 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, którą celebrował proboszcz parafii, ksiądz Marek Wójcik w intencji,  […w tej mszy świętej wspominamy tych, którzy polegli w Powstaniu Styczniowym w 1863 roku. Modlimy się też o ducha patriotyzmu, umiłowania ojczyzny, która jest naszą matką - jak mówił święty Jan Paweł II - dla nas i dla kolejnych pokoleń...].

 Wśród uczestników uroczystości byli przedstawiciele Samorządu Gminy Rzeczniów na czele z Przewodniczącym Rady Gminy – Zygmuntem Wicikiem, Wiceprzewodniczącą Wiolettą Żurek, radnymi, sołtysami, władze samorządowe Powiatu Lipskiego - Starosta Sławomir Śmieciuch, Gminy Iłża – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Iłży – Agnieszka Okruta, Wiceprzewodniczący - Adam Kurek, Komendant Miejsko-Gminny OSP RP w Iłży – Tomasz Wróbel, Dyrektor Zespołu Szkół w Rzeczniowie – Zbigniew Korycki, przedstawiciele harcerzy, szkoły oraz lokalna społeczność.

W uroczystościach wzięły udział trzy poczty sztandarowe: Sztandar Gminy Rzeczniów, Sztandar Armii Krajowej Małomierzyce w asyście druhów jednostki OSP Małomierzyce, Sztandar Armii Krajowej Pasztowa Wola w asyście druhów z jednostek OSP z Podkońc oraz Płós i Prędocina.

Po zakończonej mszy świętej delegacje udały się do pomnika w Ciecierówce oraz do krzyża upamiętniającego Grób Nieznanego Powstańca, gdzie dalszą uroczystość rozpoczął druh Marian Kruszewski. Następnie ksiądz Marek Wójcik poprowadził modlitwę w intencji poległych a przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze oddając hołd bohaterom.

Organizatorami wydarzenia byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Placówka Prędocin oraz OSP Płósy, OSP Podkońce i OSP Prędocin.

M. Kruk

 Fot. A. i M. Kruk


 



 










 








Pod samotnym krzyżem, pośród leśnych drzew, łąkowych traw,

Nieznany Powstaniec Styczniowy w mogile spoczywa,

Pomimo stu sześćdziesięciu jeden lat

Pamięć wśród okolicznych mieszkańców ciągle żywa.

     M. Kruk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz