Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

poniedziałek, 27 stycznia 2025

162. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W niedzielę 26 stycznia odprawiona została uroczysta msza święta, upamiętniająca 162. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, którą celebrował ks. Marek Wójcik, proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w intencji poległych powstańców. W kazaniu powiedział m.in.:

[…] Te słowa ewangelii św. Łukasza możemy odnieść do dzisiejszej uroczystości 162. rocznicy Powstania Styczniowego. Powstanie było źródłem nadziei na przyszłość. To wydarzenie, które po czasie zgasło to jednak tliło się gdzieś w sercach ludzi, w sercach narodu polskiego. Świadomość tych wydarzeń sprawiła, że ludzie już więcej nie płakali, nie chodzili przygnębieni z powodu doświadczeń bez sensu, szarości dnia powszedniego. Dostrzegli jakieś światełko nadziei, iskrę wolności […] Przezywamy rok jubileuszowy, 2025 lat od narodzenia Jezusa Chrystusa, który przebiega pod hasłem pielgrzymi nadziei. I znowu odwołam się do tego powstańca. Myślę, że można go nazwać pielgrzymem nadziei. Ten powstaniec w czasach powstania był pielgrzymem nadziei. Widok powstańca nawet martwego rozbudzał nadzieję dla Polaków na lepsze jutro, że jest jakaś szansa aby odzyskać niepodległość -  Powstaniec pielgrzym nadziei. Ten rok jubileuszowy jest dla nas wielkim wyzwaniem do odnowienia nadziei, która dla człowieka wierzącego powinna wypływać z wiary. Ma się to dokonywać w naszej codzienności, pośród rutynowych, zwykłych godzin i dni. Nasze życie jest wędrówką ku Bogu, ku wieczności. Do tego jesteśmy wezwani. Szary powstaniec wierny w małych rzeczach, w swej codzienności to ogniwo w łańcuchu ludzkich istnień tworzących wielką historię naszego narodu […]

Na zakończenie Mszy Świętej została odśpiewana pieśni „Boże coś Polskę”.

Następnie wszyscy udali się do pomnika i krzyża w Ciecierówce gdzie po odśpiewaniu hymnu w imieniu organizatorów uroczystości Marian Kruszewski Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP w Iłży oraz przedstawiciel Światowego Związku AK i Iłżeckiego Towarzystwa Historyczno-Naukowego odczytał odnaleziony akt zgonu Nieznanego z Nazwiska Powstańca z 1864 roku, który spoczywa pośród pól na skaju lasu. W tych miejscach młodzież szkolna zaciągnęła wartę honorową oraz zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przez delegacje.

W tej uroczystości patriotycznej uczestniczyli przedstawiciele samorządu na czele z wójtem Karolem Burkiem, przewodniczącym Rady Gminy Zygmuntem Wicikiem i wiceprzewodniczącą Wiolettą Żurek oraz radnymi i sołtysami. Uczestnikami byli też przedstawiciele Miasta i Gminy Iłża oraz Powiatu Lipskiego, a także druhowie OSP Płósy, Podkońce, Prędocin, przedstawiciele Nadleśnictwa Marcule, bibliotekarki, społeczność szkolna i parafianie.

W uroczystości również wzięło udział 5 pocztów sztandarowych: Poczet sztandarowy Gminy Rzeczniów, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Iłży, Zespołu Szkół Podstawowych im. ks. prof. Józefa Pastuszki w Rzeczniowie, Armii Krajowej Małomierzyce, Armii Krajowej Pasztowa Wola.

Tekst: M. Kruk; fot: A. i M. Kruk








Przy pomniku




Przemarsz do krzyża - grobu Nieznanego Powstańca










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz