Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

czwartek, 26 czerwca 2014

Poświęcenie wianków

Dzisiaj kończy się Oktawa Bożego Ciała, czyli okres ośmiu dni szczególnej łaski, podczas których po mszy świętej codziennie odbywały się procesje wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. W naszym kościele parafialnym o godzinie 17.00 podczas mszy świętej kapłan święcił wianki przyniesione przez wiernych, którzy sporządzili je z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych.

Wianki sporządzane są zazwyczaj z rumianku, chabru, lipy, koniczyny białej, koniczyny czerwonej, orzecha włoskiego, pokrzywy, róż, mięty, rozchodnika, macierzanki, kopytnika, jaśminu. Dziś z powodu zastępowania niegdyś powszechnych ziół dostępnymi roślinami ogrodowymi i kwiatami cechy uzdrawiające wianka zdecydowanie się ograniczyły. Zatyka się je za obrazy świętych, nad oknami i w sieni. Do tej pory przypisuje się wiankom leczniczą moc i działanie ochronne, dawniej natomiast wierzono, że zapobiegają urokom i odpędzają czarownice. Ukruszone ziele z wianków stosowano do sporządzania leczniczych herbat oraz do okadzania roślin i zwierząt Ziołami tymi w wigilię św. Jana Chrzciciela okadzano po trzykroć krowy, aby mleka nie traciły albo cedzono mleko przez wianek. Dzieżę także okadzano, by chleb dobrze w niej rósł. Niektórzy wkładali wianki do stodół, zawieszano nad drzwiami obór.
Ilość uwitych wianków bywa różna, może być jeden wianek, pięć a nawet dziewięć związanych wstążką w całość, w zależności od pomysłowości osoby sporządzającej i ilości wykorzystanych ziół. Można z każdego zioła zrobić osobny wianek lub kilka ziół w jeden wianuszek.
Zarówno poświęcone ziele z wianków jak i brzozowe gałązki wzięte z ołtarzy podczas procesji mają chronić przed burzą, piorunami i pożarami, a także przed gradobiciem i szkodnikami na polach.
Mimo, że ten zwyczaj zanika, coraz mniej wianków w kościele to w naszej miejscowości jeszcze ta tradycja jest kultywowana, przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Przykładowe wianki wykonane przez Panie Halinę i Danusię z Podkońc

- wianek składający się z dziewięciu wianuszków


- wianek składający się z pięciu wianuszków


- wianek w połączeniu z gałązkami brzozowymi zerwanymi po jednej z każdego z czterech ołtarzy poczczas procesji Bożego Ciała

3 komentarze:

  1. obecnie, wiele osób pewnie nawet nie pamięta o zwyczaju święcenia wianków - w tym szalonym świecie, w którym ciągle ktoś gdzieś gna... przyznam, że ja również niestety zapomniałam... a szkoda... wpis tym bardziej mile zaskoczył :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. POZDROWIENIA DLA BABCI HALINKI

    OdpowiedzUsuń