Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

poniedziałek, 9 września 2024

85. rocznica kampanii wrześniowej na naszym terenie

Dzisiaj przypada 85. rocznica drugiego dnia bitwy podczas kampanii wrześniowej na naszych terenach (w tym naszej wsi) zapisanej w źródłach historycznych jako „Bitwa pod Iłżą” z okupantem niemieckim żołnierza polskiego przebijającego się na wschód od Iłży przez pola np.: Prędocina, Maziarz, Podkońc, Dubrawy, Rzechowa, Grabowca, Michałowa i innych wsi. Oto fragmenty z książki Piotra Zarzyckiego „Iłża 1939” oraz mapka pokazująca natarcie 12 DP 9 IX w godzinach rannych (s. 302).

 [… Początkowo natarcie oddziałów kolumny północnej rozwijało się pomyślnie. Baony III/54. pp i III/51. pp odbiły Podkońce i część Kolonii Rzechów, a po godz. 7 ruszyły w kierunku Michałowa. Natomiast I/52. pp wysunął się jeszcze bardziej do przodu, docierając lewym skrzydłem do drogi Iłża-Michałów. Niebawem jednak dalszy ruch III/51. pp został zatrzymany silnym ogniem artylerii i broni maszynowej. Podczas próby kontynuowania natarcia ciężko ranny został dowódca 8. Kampanii por. rez. Julian Langer oraz dowódca 3. kckm por. Zygmunt Wasilkowski, a dowódca I plutonu tej kompanii ppor. Wacław Winkler poległ. Duże straty poniosły 7. i 8. kompania. (s. 242) 

[…] Tymczasem po opanowaniu wsi Podkońce przybył tam gen. Paszkiewicz. Dowódca 12. DP, kiedy tylko doszedł do siebie po ataku serca, siadł do pustej taczanki i wraz z kwatermistrzem kpt. dypl. Kolasińskim, szefem służby zdrowia ppłk. lek. dr. Kublinem oraz szefem żandarmerii por. Zboromirskim udał się do czołowych oddziałów swej dywizji. Zamiarem Paszkiewicza było podtrzymanie na duchu swoich żołnierzy oraz zachęcenie do większego wysiłku. W tym celu udał się najpierw do III/54. pp, a następnie do III/51. pp, po czym pojechał taczanką na spotkanie z dowódcą Zgrupowania…] (s. 243).

 


Źródło: Zarzycki P., Iłża 1939, Warszawa : Bellona, 2013, s. 242, 243, 302.

 

Generał Gustaw Paszkiewicz w kampanii 1939 r. walczył na czele 12 DP m.in. w bitwie pod Iłżą, a od 15 IX był zastępcą dowódcy Armii "Karpaty" broniąc tzw. przedmościa rumuńskiego i został dwukrotnie ranny.

Generał Gustaw Paszkiewicz - biogram

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz