Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

niedziela, 9 października 2016

72 rocznica bitwy pod Piotrowym Polem

Uroczystości upamiętniające 72 rocznicę bitwy pod Piotrowym Polem odbyły się w niedzielę 2 października. Zostały zorganizowane przez iłżeckie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, burmistrza Iłży, Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Iłży, po której uczestnicy przeszli na cmentarz-mauzoleum w Iłży. Następnie wszyscy udali się przed pomnik na Piotrowym Polu, gdzie odśpiewano pieśni patriotyczne, a delegacje złożyły kwiaty. Odbyła się też rekonstrukcja bitwy pod Piotrowym Polem w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych. To wszystko celem upamiętnienia tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 1 i 2 października 1944 roku. Wtedy to niemieckie wojska zorganizowały obławę na partyzanckie oddziały Armii Krajowej rozmieszczone w lasach iłżeckich, dowodzone przez por. Wincentego Tomasika ps. „Potok". W ciężkich leśnych walkach w okolicy Piotrowego Pola zginęło 57 żołnierzy polskich, 11 rosyjskich i ponad 300 niemieckich.

delegacje z kwiatami


pieśni patriotyczne

sztandar Polskich Drużyn Strzeleckich im. gen. Antoniego Hedy ps. "Szary"











przygotowanie do rekonstrukcji


Niemcy zajmują pozycje



grupa żołnierzy niemieckich po akcji


grupa partyzantów



specjalnie dla Podkońc Pan Paweł i Pan Tomek jako Niemcy



Fot: M. Kruk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz