24 września 2016 r. w Podkońcach odbyła się uroczystość – podsumowanie projektu zatytułowanego „Robota, schadzki, muzykowanie kluczem do współczesnej integracji międzypokoleniowej” pod hasłem „Wianek”. Nazwa imprezy nie jest przypadkowa, ponieważ wianek jest symbolem zakończonej pracy budowlanej. Aktualnie ten symbol również jest stosowany, ale to już niestety rzadkość. Wianek może mieć postać bukietu polnych kwiatów lub (jak to było w przypadku Podkończan) jego podstawą może być uformowany w obwarzanek zwój zielonego krzewu (tuja), przeplatany dowolnie wybranymi kwiatami. Miejscem wianka jest oczywiście nowo powstała budowla – jeden z jej elementów, do którego zostaje przytwierdzony. Projekt, o którym mowa, zrealizowany został przez Nieformalną Grupę Podkończanie. To już druga taka inicjatywa tej grupy. W zeszłym roku był to projekt„Podkończanie – Podkończakom, gościom i rodakom”. Podobnie, jak w ubiegłym roku, tak i w tym, za jego prace odpowiedzialne były: Pani Mariola Kruk (koordynator), Pani Jadwiga Borek oraz Pani Dorota Dziura. I również zrealizowany został dzięki dofinansowaniu przez Fundację Inicjatyw Obywatelskich (FIO) – Mazowsze Lokalnie. Jest to program wsparcia dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. Wspiera zwykłych ludzi, którzy chcą wspólnie działać na rzecz swojej społeczności. Powstał z inicjatywy trzech organizacji pozarządowych: Fundacji Fundusz Współpracy, Stowarzyszenia Europa i My oraz Stowarzyszenia Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS. Finansowany jest z krajowych środków publicznych pochodzących z budżetu państwa.
Na uroczystość zostali zaproszeni: Wójt Gminy Rzeczniów i jednocześnie partner projektu – Pan Karol Burek, zastępca Wójta Gminy Rzeczniów – Pan Janusz Włodarski, przewodnicząca Rady Gminy – Pani Barbara Gębusia wraz z Radą Gminy, skarbnik w Urzędzie Gminy Rzeczniów – Pani Edyta Walczyk, dyrektor Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie – Pani Krystyna Wójtowicz, inspektor w Urzędzie Gminy Rzeczniów – Pani Justyna Niedziela-Gawlik oraz kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Podkońcach – Pani Agnieszka Chamerska. Zaproszeni zostali również kolejni partnerzy: właścicielka firmy „Ogrodnik” z Radomia – Pani Edyta Fereniec, właściciel firmy „Gardener” z Podkońc – Pan Andrzej Fereniec, właściciel firmy „ESBUD”– Pan Stanisław Sobera z Iłży, właściciel tartaku– Pan Krzysztof Kaczor z Rybiczyzny, dekarz i blacharz – Pan Sebastian Zając ze Starosiedlic, cieśla – Pan Krzysztof Marek z Podkońc, właścicielka sklepu „Spożywczo-Przemysłowego” – Pani Barbara Moskwa z Podkońc, prywatny darczyńca – Pan Paweł Bartos z Błazin Górnych, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Podkońcach na czele z prezesem – Panem Andrzejem Millerem i oczywiście mieszkańcy Podkońc.
Podczas spotkania nastąpiło przybicie wianka do nowo powstałej wiaty. Dokonał tego Wójt Gminy Rzeczniów – Pan Karol Burek oraz cieśla – Pan Krzysztof Marek wraz z przedstawicielami Podkońc. Tuż po tym koordynator projektu – Pani Mariola Kruk, podsumowała wspólne dotychczasowe działania Nieformalnej Grupy Podkończanie oraz mieszkańców i sympatyków wsi, a także wyjaśniła czym były one spowodowane. „Pierwszy projekt zrodził się z niedosytu, jaki powstał po wyremontowanej strażnicy, w której mieści się świetlica wiejska” – wyjaśniła Pani Mariola Kruk. – „Remont był bodźcem do sięgnięcia w ubiegłym roku po dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dzięki niemu mamy piękny ogród przed budynkiem. Sukces ubiegłoroczny i druga część placu (za budynkiem) wymagająca zagospodarowania przyczyniły się, że znów sięgnęliśmy po wsparcie FIO pisząc kolejny projekt. I tym razem udało się.”Projekt został bardzo wysoko oceniony przez specjalistów – na 658 wniosków znalazł się w czołówce! Podkończanie otrzymali wsparcie finansowe w wysokości 5000 zł a ich własny wkład osiągnął około 15 000 zł! Z realizacją zadań ruszono już w maju. I tak do ostatniej chwili ciężko pracowano, aby teraz móc cieszyć się efektem. W pracę zaangażowały się wszystkie grupy, od najmłodszych do starszych. Nie szczędzili swojego cennego czasu, maszyn, urządzeń oraz wszelkich potrzebnych materiałów. W ramach realizacji projektu odbył się wyjazd do „Kina za Rogiem” do Rzeczniowa i integracyjne spotkanie przy ognisku i grillu. Odbyły się warsztaty ciesielskie, w wyniku których została wybudowana wiata. Odbył się również konkurs literacki pt. „Jak to dawniej z wolnym czasem bywało”. Wykonana została huśtawka, zakupione kosze na śmieci. Wybudowany został magazynek gospodarczy, który w całości jest darem od sponsorów. Wszystkie te działania przyczyniły się do integracji i aktywizacji społeczności lokalnej – mieszkańców Podkońc. Ale także ludzi, którzy mają tu swoje korzenie i chcieli wesprzeć działania projektowe. To dowód na to, że można wziąć sprawy w swoje ręce i zatroszczyć się o dobro wspólne. A takim właśnie jest Świetlica Wiejska w Podkońcach oraz teren wokół niej. Wyjazd do kina spowodował integrację, podczas której dużo rozmawiano o tym, jak dawniej spędzano wolny czas. Konkurs literacki utrwalił te wspomnienia na piśmie. Tytułowa robota, schadzki i muzykowanie, rzeczywiście stały się kluczem do integracji międzypokoleniowej. I dały piękny efekt w postaci zagospodarowanej części za budynkiem świetlicy wiejskiej.
W trakcie imprezy, koordynator projektu wraz z Panem Karolem Burkiem – Wójtem Gminy Rzeczniów wręczyła dyplomy-podziękowania za pomoc i udział w projekcie. „Społeczność, która tutaj bardzo mocno angażuje się w różne prace pokazuje najlepiej, jak potrzebna jest ta inicjatywa w środowisku lokalnym” – mówił przy tym Pan Karol Burek. – „Chciałem podziękować za wsparcie Pani Marioli, Pani Dorocie i Pani Jadwidze oraz druhom, bo również bez nich nie byłoby tego dzieła. Bardzo miło jest współpracować z takimi ludźmi i miło jest się angażować, kiedy widzi się to zaangażowanie „od dołu”(…). Dlatego zawsze, jeżeli ktoś przychodzi do Urzędu Gminy i mówi, że ma pewną inicjatywę, ma fundusze od sponsorów, również oferuje swoją pracę, to zawsze jest mile przeze mnie widziane i zawsze będzie to wspierane. Jeszcze raz dziękuję serdecznie za to wsparcie z Waszej strony, za zaangażowanie i za pomoc przy realizacji takich właśnie projektów społecznych. Gratuluję tego pięknego dzieła i życzę dalszych sukcesów.”
Uroczystość uświetnił recital ludowy w wykonaniu Pani Henryki Dziura (wokal i akordeon) – byłej mieszkanki Podkońc. W międzyczasie można było przyjrzeć się narzędziom ciesielskim używanym dawniej – w świetlicy zorganizowano wystawę w ramach projektu. Po oficjalnej części, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy – konkursów rodzinnych, m.in. rzutu na odległość oraz do celu kawałkiem drewna; wyścigu przy użyciu taczki, czyli szybkiemu zbieraniu zapasów opału na zimę – wygrywał ten, kto najszybciej przewiózł dziesięć kawałków drewna pojedynczo w wyznaczone miejsce; czy wierceniu otworów w drewnie na czas przy użyciu świdrów używanych kiedyś przy pracach ciesielskich – tu został wybrany Mistrz Ciesielki, jego Pomocnik i Czeladnik! Odbyło się również karaoke na ludowo, gdzie uczestnicy wykonywali piosenki Józefa Myszki. Repertuar został wybrany celowo, ponieważ w latach 60-tych XX wieku działał zespół muzyczny założony właśnie przez Józefa Myszkę. Jego muzyka była powodem schadzek i muzykowania wielu Podkończan, w tamtym okresie. Po zawodach przyszła pora na kiełbasę z grilla oraz piecenioka, czyli pieczonego ziemniaka z ogniska. Ubiegłoroczny projekt przyczynił się do zapoczątkowania tradycji spotkań właśnie przy piecenioku. Robota, schadzki, muzykowanie, kiełbasa z grilla i piecenioki stały się sposobem na integrację międzypokoleniową (!) w Podkońcach.
tekst: Anita Kruk
fot: archiwum prywatne/Mariola Kruk
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz