
Na uroczystość zostali zaproszeni: Wójt Gminy Rzeczniów i jednocześnie partner projektu – Pan Karol Burek, zastępca Wójta Gminy Rzeczniów – Pan Janusz Włodarski, przewodnicząca Rady Gminy – Pani Barbara Gębusia wraz z Radą Gminy, skarbnik w Urzędzie Gminy Rzeczniów – Pani Edyta Walczyk, dyrektor Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie – Pani Krystyna Wójtowicz, inspektor w Urzędzie Gminy Rzeczniów – Pani Justyna Niedziela-Gawlik oraz kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Podkońcach – Pani Agnieszka Chamerska. Zaproszeni zostali również kolejni partnerzy: właścicielka firmy „Ogrodnik” z Radomia – Pani Edyta Fereniec, właściciel firmy „Gardener” z Podkońc – Pan Andrzej Fereniec, właściciel firmy „ESBUD”– Pan Stanisław Sobera z Iłży, właściciel tartaku– Pan Krzysztof Kaczor z Rybiczyzny, dekarz i blacharz – Pan Sebastian Zając ze Starosiedlic, cieśla – Pan Krzysztof Marek z Podkońc, właścicielka sklepu „Spożywczo-Przemysłowego” – Pani Barbara Moskwa z Podkońc, prywatny darczyńca – Pan Paweł Bartos z Błazin Górnych, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Podkońcach na czele z prezesem – Panem Andrzejem Millerem i oczywiście mieszkańcy Podkońc.
Podczas spotkania nastąpiło przybicie wianka do nowo powstałej wiaty. Dokonał tego Wójt Gminy Rzeczniów – Pan Karol Burek oraz cieśla – Pan Krzysztof Marek wraz z przedstawicielami Podkońc. Tuż po tym koordynator projektu – Pani Mariola Kruk, podsumowała wspólne dotychczasowe działania Nieformalnej Grupy Podkończanie oraz mieszkańców i sympatyków wsi, a także wyjaśniła czym były one spowodowane. „Pierwszy projekt zrodził się z niedosytu, jaki powstał po wyremontowanej strażnicy, w której mieści się świetlica wiejska” – wyjaśniła Pani Mariola Kruk. – „Remont był bodźcem do sięgnięcia w ubiegłym roku po dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dzięki niemu mamy piękny ogród przed budynkiem. Sukces ubiegłoroczny i druga część placu (za budynkiem) wymagająca zagospodarowania przyczyniły się, że znów sięgnęliśmy po wsparcie FIO pisząc kolejny projekt. I tym razem udało się.”Projekt został bardzo wysoko oceniony przez specjalistów – na 658 wniosków znalazł się w czołówce! Podkończanie otrzymali wsparcie finansowe w wysokości 5000 zł a ich własny wkład osiągnął około 15 000 zł! Z realizacją zadań ruszono już w maju. I tak do ostatniej chwili ciężko pracowano, aby teraz móc cieszyć się efektem. W pracę zaangażowały się wszystkie grupy, od najmłodszych do starszych. Nie szczędzili swojego cennego czasu, maszyn, urządzeń oraz wszelkich potrzebnych materiałów. W ramach realizacji projektu odbył się wyjazd do „Kina za Rogiem” do Rzeczniowa i integracyjne spotkanie przy ognisku i grillu. Odbyły się warsztaty ciesielskie, w wyniku których została wybudowana wiata. Odbył się również konkurs literacki pt. „Jak to dawniej z wolnym czasem bywało”. Wykonana została huśtawka, zakupione kosze na śmieci. Wybudowany został magazynek gospodarczy, który w całości jest darem od sponsorów. Wszystkie te działania przyczyniły się do integracji i aktywizacji społeczności lokalnej – mieszkańców Podkońc. Ale także ludzi, którzy mają tu swoje korzenie i chcieli wesprzeć działania projektowe. To dowód na to, że można wziąć sprawy w swoje ręce i zatroszczyć się o dobro wspólne. A takim właśnie jest Świetlica Wiejska w Podkońcach oraz teren wokół niej. Wyjazd do kina spowodował integrację, podczas której dużo rozmawiano o tym, jak dawniej spędzano wolny czas. Konkurs literacki utrwalił te wspomnienia na piśmie. Tytułowa robota, schadzki i muzykowanie, rzeczywiście stały się kluczem do integracji międzypokoleniowej. I dały piękny efekt w postaci zagospodarowanej części za budynkiem świetlicy wiejskiej.
W trakcie imprezy, koordynator projektu wraz z Panem Karolem Burkiem – Wójtem Gminy Rzeczniów wręczyła dyplomy-podziękowania za pomoc i udział w projekcie. „Społeczność, która tutaj bardzo mocno angażuje się w różne prace pokazuje najlepiej, jak potrzebna jest ta inicjatywa w środowisku lokalnym” – mówił przy tym Pan Karol Burek. – „Chciałem podziękować za wsparcie Pani Marioli, Pani Dorocie i Pani Jadwidze oraz druhom, bo również bez nich nie byłoby tego dzieła. Bardzo miło jest współpracować z takimi ludźmi i miło jest się angażować, kiedy widzi się to zaangażowanie „od dołu”(…). Dlatego zawsze, jeżeli ktoś przychodzi do Urzędu Gminy i mówi, że ma pewną inicjatywę, ma fundusze od sponsorów, również oferuje swoją pracę, to zawsze jest mile przeze mnie widziane i zawsze będzie to wspierane. Jeszcze raz dziękuję serdecznie za to wsparcie z Waszej strony, za zaangażowanie i za pomoc przy realizacji takich właśnie projektów społecznych. Gratuluję tego pięknego dzieła i życzę dalszych sukcesów.”
Uroczystość uświetnił recital ludowy w wykonaniu Pani Henryki Dziura (wokal i akordeon) – byłej mieszkanki Podkońc. W międzyczasie można było przyjrzeć się narzędziom ciesielskim używanym dawniej – w świetlicy zorganizowano wystawę w ramach projektu. Po oficjalnej części, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy – konkursów rodzinnych, m.in. rzutu na odległość oraz do celu kawałkiem drewna; wyścigu przy użyciu taczki, czyli szybkiemu zbieraniu zapasów opału na zimę – wygrywał ten, kto najszybciej przewiózł dziesięć kawałków drewna pojedynczo w wyznaczone miejsce; czy wierceniu otworów w drewnie na czas przy użyciu świdrów używanych kiedyś przy pracach ciesielskich – tu został wybrany Mistrz Ciesielki, jego Pomocnik i Czeladnik! Odbyło się również karaoke na ludowo, gdzie uczestnicy wykonywali piosenki Józefa Myszki. Repertuar został wybrany celowo, ponieważ w latach 60-tych XX wieku działał zespół muzyczny założony właśnie przez Józefa Myszkę. Jego muzyka była powodem schadzek i muzykowania wielu Podkończan, w tamtym okresie. Po zawodach przyszła pora na kiełbasę z grilla oraz piecenioka, czyli pieczonego ziemniaka z ogniska. Ubiegłoroczny projekt przyczynił się do zapoczątkowania tradycji spotkań właśnie przy piecenioku. Robota, schadzki, muzykowanie, kiełbasa z grilla i piecenioki stały się sposobem na integrację międzypokoleniową (!) w Podkońcach.
tekst: Anita Kruk
fot: archiwum prywatne/Mariola Kruk
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz