Wieś Podkońce położona jest w zachodniej części gminy Rzeczniów i powiatu lipskiego oraz na południu województwa mazowieckiego.
Miejscowość ta od północnej strony graniczy ze wsią Płósy, od wschodniej ze wsią Rzechów-Kolonia, od południowej ze wsią Kaniosy. Natomiast od strony zachodniej ze wsią Maziarze Stare i Prędocin należącymi do gminy Iłża w powiecie radomskim.
Podkońce należą do parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim, diecezji radomskiej.
Najbliższe miasta: Iłża, Starachowice, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom.

niedziela, 6 listopada 2016

Trzy dęby

         
Historia ta wydarzyła się dawno temu, gdy Podkońce były małą osadą drwali na skraju lasu. Każdy las kryje w sobie tajemnice, jedne są zaczarowane, a inne przeklęte. Ten las jak legenda głosi był zakątkiem samego diabła. W gęstym lesie rosły obok siebie trzy dorodne dęby, ich konary były grube, a korony wyrastały ponad inne drzewa. Miejscowa ludność omijała jednak to malownicze miejsce szerokim łukiem. Ludzie bali się przebywać w pobliżu drzew bowiem odpoczywał tam lucyfer… Naoczni świadkowie zapierali się, że widzieli czarci ogon wystający z za drzewa.
Pewnego dnia dziedzic, pan właściciel majątku, do którego należał las nakazał wycinkę trzech dębów. Nie było jednak chętnego śmiałka do zrealizowania polecenia dziedzica. Zaintrygowany brakiem chęci wśród miejscowych drwali zaczął dopytywać o powód takiego zachowania. Po wysłuchaniu lokalnej opowiastki o diable zaproponował garnuszek srebrnych monet dla tego, który odważy się wyciąć dla niego drzewa. Znalazł się jeden śmiałek skuszony wizją bogactwa. Poszedł i zaczął wycinkę. W tym czasie niebo zaczęły zasłaniać ciemne chmury. Gdy ścinał już drugie drzewo rozszalała się burza. Donośne grzmoty roznosiły się po okolicy a błyskawice rozdzierały niebo raz za razem. W pewnym momencie piorun uderzył w jedno z drzew a w blasku błyskawicy drwal ujrzał wystający z za pnia drzewa ogon. Zaczął się głośno modlić: „Ojcze nasz któryś jest w niebie …” i szybko uciekać do wioski.
To trzecie drzewo do chwili obecnej „rośnie” na polach należących do wsi. Raz na jakiś czas uderza w nie piorun. Choć drzewo jest czarne, uschnięte i popękane dalej stoi na swoim miejscu. Nikt więcej nie odważył się je usunąć.

opowiedziała Genowefa Moskwa
spisała Aleksandra Moskwa, Podkońce

Dymek "Czy wiesz, że..." opracowała Krystyna Wójtowicz
dąb nazywany jest królem drzew w naszych lasach. To wyjątkowo twarde i odporne drzewo ma też swoje magiczne właściwości. Dębem włada słońce, a jego żywiołem jest ogień. Dąb kojarzy się z mądrością i życiowym doświadczeniem zapewnia sukcesy życiowe i finansowe, płodność i szczęście. Niektóre dęby są długowieczne. Nasz staruszek, dąb Bartek z Samsonowa koło Kielc, liczy sobie ponad 670 lat.  

Powyższa praca opublikowana została w książce:
Kuferek pełen legend. Gmina Rzeczniów w  miejscowych opowieściach i przekazach
Rzeczniów 2016


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz